Kiedy przyglądamy się temu, jak zorganizowany jest świat akademicki, konferencje naukowe odgrywają w nim jedną z najważniejszych ról. Po szaleństwie związanym z pandemią koronawirusa temat organizacji stacjonarnych konferencji wrócił na swoje miejsce. To dobry moment, żeby przyjrzeć się ich znaczeniu z bliska i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto brać w nich udział. Nie tylko jako prelegent, ale również wolny słuchacz.
Na czym polegają konferencje naukowe?
Tytułem wstępu, przyjrzymy się najpierw pozornie oczywistej kwestii, której być może nie każdy jest w pełni świadom. Czym są konferencje naukowe? To trwające niekiedy jeden, a czasami kilka dni wydarzenia, podczas których naukowcy przedstawiają swoje prezentacje, artykuły lub podsumowania badań przed gronem zainteresowanych słuchaczy.
Przeglądając aktualny kalendarz konferencji naukowych, można poznać ich dostępność pod kątem dyscyplin, miejscowości, tematyki, a także zagadnień. Istnieje oczywiście kilka różnych rodzajów tego typu spotkań, wśród których warto wyróżnić:
- Konferencje profesjonalne – zwykle przygotowywane z myślą o wykładowcach i pracownikach akademickich. Mogą mieć zasięg lokalny, regionalny, ogólnokrajowy lub nawet międzynarodowy. Głównymi prelegentami podczas takich spotkań są profesorowie, choć studenci i doktoranci również mogą w nich brać udział.
- Konferencje studenckie – takie spotkania ukierunkowane są na zapewnienie studentom możliwości szerszego uczestnictwa w życiu akademickim. Pozwalają już na etapie licencjatu wzbogacić swoje doświadczenia i portfolio, a także zdobyć punkty do stypendium naukowego. Udział w konferencjach dla studentów to także szansa na rozwój przyszłej kariery dzięki zwiększeniu naukowego prestiżu.
Ogólnie rzecz biorąc, konferencje naukowe w Polsce i za granicą to ciekawe wydarzenia, zapewniające uczestnikom szereg korzyści. Wykraczają one poza zyskanie kilku pozycji w naukowym CV. Zobacz, o czym mowa w kolejnej sekcji.
Dlaczego warto brać udział w konferencjach naukowych?
Konferencje dla przedstawicieli świata akademickiego to nie tylko nieodzowny element studiów doktoranckich. Prawdę mówiąc, im szybciej student oswoi się ze specyfiką takich spotkań, tym lepiej dla niego. Nawet jeżeli nie planujemy występować w roli prelegenta, udział w tego typu wydarzeniach wciąż pozostaje wartościowym doświadczeniem.
Oto 5 kluczowych powodów, dla których warto już dziś rozejrzeć się za organizowanymi w niedalekiej przyszłości konferencjami.
1. To przestrzeń dla networkingu
Tego typu wydarzenia stanowią przede wszystkim szansę na poznanie innych osób, które zaangażowane są w podobne badania. Skupiając grupę specjalistów z danej dziedziny, konferencje tworzą podwaliny do dalszego rozwoju osobistego, a także przeprowadzenia wspólnych działań badawczych.
Studia oraz praca naukowa to nie tylko godziny spędzone w bibliotekach, archiwach i na przeczesywaniu zasobów online. Wyjście do ludzi i networking podczas konferencji może mieć znacznie większy wpływ na Twoją dalszą karierę. Zdobędziesz cenne kontakty, które przydadzą Ci się w przyszłości.
2. Przełamiesz strach i blokady
W życiu każdego przyszłego naukowca musi przyjść ten dzień, w którym stanie przed audytorium, prezentując wystąpienie na wybrany temat. Jeżeli Twój artykuł został zaakceptowany przez organizatorów, będziesz miał szansę przedstawić go szerszemu gronu słuchaczy.
Aktywny udział w konferencjach naukowych to najlepsza szansa na przełamanie swojej tremy i obaw związanych z publicznymi wystąpieniami. Im wcześniej zaczniesz, tym większej wprawy i pewności siebie nabierzesz. Uzyskasz też jakościowe opinie od swoich kolegów i koleżanek po fachu, co zdecydowanie ma wartość dodaną.
3. Nauczysz się nowych rzeczy
Jadąc na konferencję w roli prelegenta, z automatu stajesz się też słuchaczem. Trzeba jednak podkreślić, że warto brać udział w konferencjach nawet jeżeli Twoja praca nie została zaakceptowana do zaprezentowania.
A jakie są zalety bycia słuchaczem? Posłuchasz ciekawych prelekcji, dowiesz się nowych rzeczy, otrzymasz materiały pokonferencyjne i będziesz mógł porozmawiać ze swoimi peerami. Pamiętaj, że zazwyczaj po wystąpieniach można zadawać pytania, co dodatkowo zwiększa korzyści z udziału w konferencjach.
4. Będziesz na bieżąco z innowacjami
Konferencje naukowe to najlepsza okazja, aby zapoznać się z najnowszymi odkryciami w interesującej Cię dziedzinie. Kto wie, czy któraś z prezentacji nie przyda Ci się również w Twojej pracy naukowej?
Poza kwestiami naukowymi konferencje pozwalają także uzyskać cenne informacje na temat aktualnej kondycji świata akademickiego. Dowiesz się o dostępnych ofertach pracy, a nawet będziesz w stanie od razu porozmawiać z potencjalnymi pracodawcami.
5. Zwiedzisz trochę świata
Zejdźmy na ziemię – konferencje naukowe to nie tylko prezentacje, panele, dyskusje i badania. Udział w takich wydarzeniach gwarantuje Ci również szansę na wyjazd do innego miasta czy też kraju. Czasami warto choć na chwilę zapomnieć o pracy.
Wycieczka na inną uczelnię to świetna okazja do sięgnięcia po work-life balance. Często wyjazdy te są wsparte finansowo przez placówki akademickie, dlatego niewiele tracisz, a całkiem sporo możesz zyskać. Potraktuj to, jak krótki urlop, a od razu zyskasz pozytywne nastawienie do konferencji.
Konferencje naukowe – podsumowanie
Czy warto brać udział w konferencjach naukowych? Oczywiście, że warto! Pamiętaj jednak, żeby przed wyjazdem odpowiednio się przygotować – niezależnie od tego, czy będziesz występować jako prelegent, czy pojawisz się w roli słuchacza. Właściwe planowanie pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać czas spędzony na konferencji, jak również zdobyć wartościowe znajomości i wiedzę na dany temat. Czy może być lepszy sposób na rozwój własnej kariery naukowej?
Bibliografia
https://www.science.org/content/article/how-get-most-out-attending-conferences
https://www.apa.org/ed/precollege/psn/2016/09/academic-conferences