Prezentacje naukowe – TOP 5 porad dla początkujących

Masz w planach wystąpić przed szerszą publicznością ze swoim artykułem naukowym, ale nie bardzo wiesz, jak się za to zabrać? Pierwszy raz na konferencji wcale nie musi być stresującym doświadczeniem! Nie masz się czego obawiać – nawet najwięksi mówcy też kiedyś byli na Twoim miejscu! W końcu zawsze musi być ten pierwszy raz. Dlatego też w niniejszym artykule pokażemy Ci, jak przygotować swoje pierwsze prezentacje naukowe.

Prezentacje naukowe to nie koniec świata!

Niektórzy się z tym rodzą, inni muszą się tego nauczyć. Mowa o pewności siebie podczas prezentowania treści przed audytorium. Jeśli masz zamiar rozwijać karierę akademicką, prędzej czy później zaczniesz brać udział w konferencjach, które stanowią ważny element CV naukowca. Prezentacje naukowe przed słuchaczami są nieodzownym ich elementem. Występowanie przed innymi specjalistami oferuje szereg korzyści, aczkolwiek kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie.

Okazuje się, że wiele osób obawia się wystąpień publicznych nawet bardziej niż śmierci. Prezentowanie na forum to wystawienie się na celownik odbiorców i poddanie się ich skrupulatnej ocenie, co może wywoływać poważny poziom stresu. Prezentacje naukowe dodatkowo go zwiększają, gdyż związane są z koniecznością przedstawienia specjalistycznej wiedzy, a każdy prelegent chce być zrozumiany i doceniony przez publikę.

Z drugiej strony, nie warto popadać w nadmierny sceptycyzm. Jeżeli Twoja praca została wybrana przez organizatorów, to znaczy, że jest na tyle dobra, aby dało się ją prezentować przed szerszym gremium. Teraz wszystko w Twoich rękach – przestrzegając naszych porad, z pewnością dasz sobie radę podczas prezentacji publicznej.

Jak przetrwać pierwsze prezentacje naukowe?

Przygotowanie do konferencji warto rozpocząć od zapoznania się z naszymi wskazówkami dla początkujących naukowców. Zastosuj się do poniższych porad, a Twoje prezentacje naukowe staną się nie tylko zrozumiałe, ale również osiągną wyczekiwany sukces.

1. Miej pewność, co chcesz przekazać

Przygotowania do prezentowania tematu rozpocznij od ponownego zgłębienia i zrozumienia swojej pracy naukowej. Nawet najlepiej przygotowany artykuł naukowy może okazać się klęską, gdy nie będziesz w stanie we właściwy sposób sformułować swoich myśli. Musisz wiedzieć, co chcesz przekazać swoim odbiorcom. 

Pamiętaj, że prezentacja naukowa nie polega na odczytaniu tekstu publikacji słowo w słowo. Często ograniczony czas na wystąpienie sprawia, że musisz podzielić się tylko kluczowymi aspektami swoich oryginalnych badań. Dlatego też wcześniej warto przygotować sobie konspekt wystąpienia, aby nie zgubić swoich myśli, a w rezultacie osiągnąć oczekiwany sukces.

2. Nie czytaj z kartki

Ta wskazówka idzie w parze z poprzednią poradą. Nie chcesz zanudzić swoich słuchaczy? Unikaj czytania swojej prezentacji z kartki. Zamiast tego przygotuj sobie notatki, które możesz sporządzić za pomocą małych karteczek z hasłami kluczowymi. Pomogą Ci one w płynnym przechodzeniu pomiędzy poszczególnymi fragmentami swojej wypowiedzi.

Nie warto też uczyć się swojej prezentacji na pamięć, gdyż recytacja z pamięci brzmi sztucznie i niezbyt ciekawie. Jeżeli chcesz zainteresować odbiorców swoimi treściami, musisz postarać się mówić własnymi słowami. Karteczki z notatkami będziesz mieć po to, żeby nie stracić żadnego punktu wypowiedzi. Nie poddawaj się i zerknij do swoich notatek, jeśli w jakimkolwiek momencie się pogubisz.

3. Zadbaj o część wizualną prezentacji naukowej

Nie od dziś wiadomo, że jesteśmy społeczeństwem, które ceni sobie wartość wizualną nad tekstualną. Jeśli chodzi o prezentacje naukowe, prezentacja multimedialna powinna być atrakcyjnym i miłym dla oka dodatkiem, lecz nie może zdominować Twojego wystąpienia.

Oto kilka wskazówek, jak powinna wyglądać multimedialna prezentacja naukowa:

  • Unikaj dużego nagromadzenia tekstu na slajdach. Skup się na warstwie wizualnej: stwórz atrakcyjne tabele i wykresy, załącz grafiki, zdjęcia, ryciny. Opisz je własnymi słowami, nie każ słuchaczom czytać tekstów wyświetlanych przez projektor.
  • Zadbaj o właściwą kolorystykę i kontrast. Prezentacje multimedialne powinny być czytelne, a w tym pomaga odpowiedni dobór kolorów oraz wyróżnienie elementów graficznych z tła.
  • Nie przeładuj slajdów informacjami. Jedna grafika – jeden slajd. Taka myśl powinna Ci przyświecać podczas tworzenia prezentacji naukowej.
  • Dodaj materiały wideo, jeśli Ci się przydadzą. O ile jesteś w stanie zaprezentować krótkie treści filmowe, możesz włączyć je do prezentacji zamiast zdjęć.
  • Wiedz, co wyświetlasz. Przećwicz nie tylko swoje wystąpienie, ale również skoordynuj je ze swoją prezentacją multimedialną. Dzięki temu pokażesz, że jesteś świetnie przygotowany i doskonale wiesz, co chcesz powiedzieć.

4. Postaw na rzetelność

W wielu przypadkach kluczem do sukcesu podczas prezentacji artykułu naukowego jest właściwe przygotowanie się pod kątem merytorycznym. Warto wiedzieć, co chcesz powiedzieć i jak chcesz to zrobić. Pamiętaj, że w trakcie wystąpienia to Ty jesteś ekspertem. Spokój ducha i pewność siebie sprawią, że od razu wzrośnie jakość prezentowanych przez Ciebie treści. 

Przedstawiając prezentacje naukowe, warto być dobrze przygotowanym z zakresu prezentowanej tematyki. Na konferencjach naukowych organizatorzy zwykle przewidują pytania od publiczności. Bez obaw, nie jest to egzamin, od którego zależy Twoje dalsze być albo nie być. Dyskusja może przynieść Ci celnych obserwacji na temat pracy, które wcześniej nie przeszły Ci przez myśl. Potraktuj tę przestrzeń jako szansę na dalszy rozwój osobisty i nową ścieżkę w projekcie.

5. Twórz wpływowe prezentacje naukowe

Wracając do kwestii wizualnych, warto wspomnieć też o dość oczywistej wskazówce. Korzystaj ze środowiska, które dobrze znasz, aby ułatwić sobie przygotowanie swojej prezentacji multimedialnej. W ten sposób będziesz w stanie znacznie sprawniej przygotować wizualne wsparcie Twojego wystąpienia konferencyjnego.Większość osób tworzy proste slajdy za pomocą Microsoft PowerPoint, choć opanowanie bardziej efektownych funkcji oprogramowania może wymagać więcej pracy. Warto też sprawdzić możliwości aplikacji Prezi, która pozwala tworzyć zachwycające animacje i przejścia. W sieci znajdziesz też sporo narzędzi AI, które ułatwiają pracę z grafikami i modelami wizualnymi w prezentacjach.

Prezentacje naukowe dla początkujących. Podsumowanie

Czy to już koniec poradnika dla początkujących mówców? Skądże! W kolejnym artykule pokażemy Ci, jak przygotować prezentacje naukowe z punktu widzenia dnia ich przedstawienia na konferencji czy sympozjum. Skupimy się na tym, jak prezentować treści, aby skutecznie oddziaływać na swoje grono odbiorców.

Bibliografia

https://slidemodel.com/conference-presentation-slides

https://www.oxford-royale.com/articles/first-academic-conference

https://tressacademic.com/first-conference-presentation