Baza wiedzy

Publikacje naukowe a kreatywność pisania

Każda osoba, która miała (lub ma) do czynienia z piśmiennictwem akademickim doskonale wie, z jak specyficznym stylem wiąże się pisanie tekstów naukowych. Specjalistyczne słownictwo, nietypowa składnia oraz nagromadzenie fachowych pojęć – czy publikacje naukowe i kreatywność mogą iść ze sobą w parze? Czy autor pracy naukowej może puścić wodze fantazji, a może jednak należy kurczowo trzymać się powszechnie przyjętej stylistyki akademickiej? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czytaj więcej „Publikacje naukowe a kreatywność pisania”

Metoda Zettelkasten – slip-box, czyli nowoczesne notatki naukowe

Chyba każdy autor treści naukowych przyzna, że robienie notatek to niezwykle istotny element researchu naukowego. Jednocześnie trzeba też podkreślić, że proces ten nie należy do najłatwiejszych zadań, z jakimi przychodzi się mierzyć naukowcom. W niniejszym artykule przedstawimy rozwiązanie, które może okazać się niezwykle przydatne. To metoda Zettelkasten – slip-box, czyli idealny pomysł na organizację swoich notatek.

Czytaj więcej „Metoda Zettelkasten – slip-box, czyli nowoczesne notatki naukowe”

Programy do korekty tekstu – TOP 5 aplikacji w 2024 roku

Na całym świecie komputerowe programy do korekty tekstu cieszą się dość sporym zainteresowaniem. Rozwiązania te pozwalają na samodzielną korektę błędów językowych, ortograficznych czy gramatycznych. Poszczególne aplikacje oferują różnego rodzaju opcje i korzyści, choć nie są też pozbawione pewnych wad. Pora przyjrzeć im się z bliska i ustalić, czy warto mieć je na wyposażeniu w pracy akademickiej.

Czytaj więcej „Programy do korekty tekstu – TOP 5 aplikacji w 2024 roku”

Poradnik dla nieanglojęzycznych autorów

Przygotowujesz się do pisania tekstu naukowego w języku angielskim, ale nie jest on Twoją mową ojczystą? Napotykasz problemy i ograniczenia wynikające ze specyficznej stylistyki czy lingwistyki w zakresie specjalistycznej tematyki Twoich badań? Zebraliśmy 10 najlepszych sposobów na rozwój umiejętności językowych, które ułatwią Ci pracę ze swoim tekstem akademickim. Ten poradnik dla nieanglojęzycznych autorów to prawdziwy must-read – sprawdź sam!

Czytaj więcej „Poradnik dla nieanglojęzycznych autorów”

Szara literatura – co to jest, czy warto?

W kontekście publikacji naukowych często spotkać się można z terminem szara literatura (ang. grey literature). Hasło to jest wykorzystywane do opisania szerokiego zakresu różnego rodzaju informacji, które powstają poza głównymi i tradycyjnymi kanałami publikacji czy dystrybucji. Warto przyjrzeć się tej tematyce z bliska, nie tylko odpowiadając, czym jest szara literatura, ale również w jaki sposób korzystać z niej mogą naukowcy w swoich badaniach.

Czytaj więcej „Szara literatura – co to jest, czy warto?”

Dobre zakończenie tekstu naukowego – jak napisać?

Jakościową publikację akademicką poznamy nie po jej wstępie, ale po tym, jak się kończy? Dobre zakończenie tekstu naukowego to jeden z najważniejszych, ale i najtrudniejszych etapów procesu tworzenia oryginalnych badań, opisów przypadków czy też książek naukowych. W ramach poradników językowo-stylistycznych Biolingual tym razem zajmiemy się właśnie pisaniem podsumowania i konkluzji, które perfekcyjnie zamkną treść danej pozycji.

Czytaj więcej „Dobre zakończenie tekstu naukowego – jak napisać?”

Wykrywanie plagiatu w tekstach naukowych: dlaczego jest ważne?

Jednym z kluczowych elementów, jaki powinien przyświecać każdemu badaczowi, jest etyczne zachowanie. Etyka twórczości naukowej dotyczy również dbania o oryginalność swoich treści. Niestety, w świecie prac akademickich bardzo często spotkać się można ze splagiatowanymi tekstami. Dziś poszukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego wykrywanie plagiatów w tekstach naukowych jest tak istotne.

Czytaj więcej „Wykrywanie plagiatu w tekstach naukowych: dlaczego jest ważne?”

Jak pisać treści naukowe szybciej i lepiej?

Pisanie tekstów akademickich może być niezwykle złożonym procesem, który wymaga dużej dawki cierpliwości, a także niemało doświadczenia. Podczas swojej drogi do publikacji manuskryptu, badacze mogą natrafić na sporo przeszkód, jakie skutecznie utrudniają finalizację pracy. W związku z tym warto sprawdzić kilka sprawdzonych porad, jak pisać treści naukowe szybciej i lepiej.

Czytaj więcej „Jak pisać treści naukowe szybciej i lepiej?”

Najlepsze triki dla autorów badań akademickich – TOP 5

Prowadzenie badań naukowych, a następnie pisanie artykułów, to proces wymagający niezwykłej staranności, precyzji oraz wiedzy. Wielu badaczy czerpać może z tego w dwojaki sposób: dzieląc się ze światem nowymi odkryciami, a także budując swoją reputację w środowisku naukowym. Trzeba jednak przyznać, że nawet najbardziej doświadczeni badacze mogą czasami stanąć przed trudnymi wyzwaniami. Z myślą o możliwych przeszkodach zebraliśmy najlepsze triki dla autorów badań akademickich, które pomogą w osiągnięciu sukcesu.

Czytaj więcej „Najlepsze triki dla autorów badań akademickich – TOP 5”