Baza wiedzy

Jak rozpocząć rozdział pracy naukowej, żeby osiągnąć sukces?

Teoria głosząca, że nieważne jak się zaczyna, a ważne jak się kończy, nie sprawdza się w kontekście pisania treści akademickich. Czytelnicy prac dyplomowych, artykułów, książek i monografii często zwracają szczególną uwagę na rozpoczęcie każdego rozdziału. Odpowiedni początek może być jednak karkołomnym zadaniem, które wiąże się z koniecznością pokonania blokady pisarskiej. W tym artykule pokażemy Ci, jak rozpocząć rozdział pracy naukowej, aby odbiorca Twoich treści wsiąknął na dłużej.

Czytaj więcej „Jak rozpocząć rozdział pracy naukowej, żeby osiągnąć sukces?”

Jak cytować samego siebie w pracach naukowych? Poradnik

Posiadający szersze doświadczenie i bogaty wachlarz publikacji autorzy tekstów specjalistycznych mogą sięgać do swoich poprzednich tekstów podczas pisania kolejnych artykułów. Oczywiście należy odpowiednio się do tego przygotować i dowiedzieć się, jak cytować samego siebie w pracach naukowych. W poniższym wpisie odnajdziesz odpowiedzi na wszystkie kluczowe pytania w tym temacie.

Czytaj więcej „Jak cytować samego siebie w pracach naukowych? Poradnik”

Jak nieanglojęzyczni autorzy mogą poprawić swoje prace naukowe?

Na naszym blogu często poruszamy kwestie związane z pisaniem prac naukowych w języku angielskim. Tym razem pora przyjrzeć się bliżej sposobom, jak nieanglojęzyczni autorzy mogą poprawić swoje teksty. Jeżeli nie czujesz się w 100% pewnie, gdy musisz pisać po angielsku, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie.

Czytaj więcej „Jak nieanglojęzyczni autorzy mogą poprawić swoje prace naukowe?”

Jak dobrze wypaść na konferencji naukowej? 7 skutecznych porad

W poprzednim wpisie omówiliśmy, jak przygotować prezentację naukową oraz przedstawić ją szerszemu gremium. Dziś pora „pociągnąć” ten temat dalej, aby zastanowić się, jak dobrze wypaść na konferencji naukowej. Pokażemy Ci naszą „szczęśliwą siódemkę”, czyli 7 sprawdzonych wskazówek, które przydadzą Ci się podczas wystąpień przed publicznością. Bierzemy głęboki wdech i zaczynamy.

Czytaj więcej „Jak dobrze wypaść na konferencji naukowej? 7 skutecznych porad”

Prezentacje naukowe – TOP 5 porad dla początkujących

Masz w planach wystąpić przed szerszą publicznością ze swoim artykułem naukowym, ale nie bardzo wiesz, jak się za to zabrać? Pierwszy raz na konferencji wcale nie musi być stresującym doświadczeniem! Nie masz się czego obawiać – nawet najwięksi mówcy też kiedyś byli na Twoim miejscu! W końcu zawsze musi być ten pierwszy raz. Dlatego też w niniejszym artykule pokażemy Ci, jak przygotować swoje pierwsze prezentacje naukowe.

Czytaj więcej „Prezentacje naukowe – TOP 5 porad dla początkujących”

Konferencje naukowe – dlaczego warto brać w nich udział?

Kiedy przyglądamy się temu, jak zorganizowany jest świat akademicki, konferencje naukowe odgrywają w nim jedną z najważniejszych ról. Po szaleństwie związanym z pandemią koronawirusa temat organizacji stacjonarnych konferencji wrócił na swoje miejsce. To dobry moment, żeby przyjrzeć się ich znaczeniu z bliska i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto brać w nich udział. Nie tylko jako prelegent, ale również wolny słuchacz.

Czytaj więcej „Konferencje naukowe – dlaczego warto brać w nich udział?”

Towarzystwa naukowe – zalety i wady, czy warto być członkiem?

We współczesnym świecie akademickim spotkać się można z ogromną dywersyfikacją sposobów pracy nad rozwiązaniami naukowymi. Wśród nich sporą rolę odgrywają również profesjonalne stowarzyszenia i towarzystwa naukowe. Spełniają one wiele różnorodnych zadań, dając naukowcom przestrzeń do współpracy, wymiany doświadczeń i wiedzy, a także rozwoju własnych badań i zainteresowań. Sprawdźmy jednak, jakie są najważniejsze wady i zalety członkostwa w tego typu organizacjach.

Czytaj więcej „Towarzystwa naukowe – zalety i wady, czy warto być członkiem?”

Naukowe CV – jak napisać życiorys naukowy i na co zwrócić uwagę?

Jeżeli zamierzasz aplikować na stanowisko akademickie, przyda Ci się profesjonalnie przygotowane naukowe CV. Jest to Twoja unikatowa wizytówka, dokument poświadczający dotychczasowe kwalifikacje i doświadczenie. Przestrzeń tę wykorzystać możesz do prezentacji swojej osoby, indywidualnych osiągnięć, a także zainteresowań naukowych. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak napisać naukowe CV, aby ułatwić sobie osiągnięcie własnych celów zawodowych.

Czytaj więcej „Naukowe CV – jak napisać życiorys naukowy i na co zwrócić uwagę?”

Graficzne przedstawienie abstraktu – jak przygotować?

Wyniki badań przygotowane, artykuł napisany, korekta i redakcja gotowa. Pora wysyłać pracę naukową do czasopisma, w którym masz zamiar opublikować swój tekst. Zanim jednak to zrobisz, zapoznaj się dokładnie z wymaganiami technicznymi wybranego wydawnictwa. Może się okazać, że będziesz musiał przygotować graficzne przedstawienie abstraktu swojej publikacji akademickiej. Czym jest graficzny abstrakt i jak go stworzyć?

Czytaj więcej „Graficzne przedstawienie abstraktu – jak przygotować?”