Proces powstawania artykułów naukowych niejednokrotnie jest zawiły i długotrwały. Jednym z niezwykle istotnych elementów na drodze do rozwoju kariery naukowej, jest właściwy wybór wydawnictwa i czasopisma do publikacji swoich treści. To właśnie od odpowiedniego periodyku zależy, czy publikacja zakończy się sukcesem. Ze względu na zawiłość tej kwestii, w poniższym artykule odpowiemy na pytanie, jak wybrać najlepsze czasopismo do publikacji artykułu.
Jak wybrać najlepsze czasopismo do publikacji swojego artykułu?
Naukowcy, zarówno w Polsce, jak i za granicą, mogą wysyłać swoje artykuły naukowe do tysięcy czasopism. Oferta wydawnicza w świecie akademickim jest niebywale rozbudowana. Co więcej, autorzy prac mają do wyboru różnego rodzaju opcje publikacyjne, wśród których coraz większą popularnością cieszą się periodyki Open Access oraz międzynarodowe czasopisma naukowe.
Co należy zrobić, aby nie pogubić się w gąszczu informacyjnym związanym z publikacjami akademickimi? Jak wybrać najlepsze wydawnictwo i czasopismo, które opublikuje Twój artykuł naukowy? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami:
1. Tematyka czasopisma
Zanim prześlesz swój artykuł na adres wydawnictwa, skup się na treści swojego artykułu. Pamiętaj, aby szukać tylko takich periodyków, które pokrywają się tematycznie z przedmiotem Twoich badań. Dotyczy to również kwestii możliwych publikacji tekstów teoretycznych oraz eksperymentalnych.
Warto również sprawdzić, czy dane czasopismo koncentruje się na wąskiej tematyce specjalistycznej, a może wydaje autorów poruszających się po szerszym zakresie tematów. Upewnij się też, że Twój tekst spełnia wymogi wydawnictwa w zakresie formatu, stylu cytowań, tabeli czy ilustracji, a także długości i struktury.
2. Renoma czasopisma
Kolejnym krokiem na drodze do perfekcyjnej publikacji, będzie zapoznanie się z prestiżem danego czasopisma. Warto w tym celu zasięgnąć informacji u innych naukowców z branży, popytać kolegów oraz współautorów. Nie mniej istotne jest także sprawdzenie zespołu redakcyjnego, jaki pracuje przy wybranym periodyku.
Co składa się na renomę czasopisma? Poszukaj odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy periodyk jest dostępny w sieci i posiada sporą bazę publikacji?
- Jaki jest Impact Factor (wskaźnik cytowań) czasopisma, nadany i potwierdzony w Journal Citation Reports? Przy tym należy zaznaczyć, że wysokość IF jest względna, ponieważ bardziej niszowe dziedziny nauki mogą mieć IF na stosunkowo niskim poziomie. Wskaźnik cytowań o wartości 2 może być równie wartościowy, co 40, a wszystko zależy od popularności danej dyscypliny akademickiej.
- Czy baza danych podlega indeksowaniu na renomowanych platformach naukowych (np. PubMed, SCOPUS, Web of Science)?
- Czy czasopismo nadaje artykułom numer DOI (Digital Object Identifier)?
- Jak wygląda polityka otwartego dostępu w wydawnictwie?
- Jaka jest wiarygodność wydawcy (opinie, organizacje, a także uczelnie współpracujące, rozpoznawalność członków redakcji, deklaracja o przynależności do Comitee of Publication Ethics, itp.).
- Jeżeli czasopismo działa na zasadach Open Access, czy znajduje się na liście Directory of Open Access Journals (DOAJ), a wydawca należy do Open AccessScholarly Publishers’ Association (OASPA)?
3. Proces redakcji artykułu naukowego
Równie kluczowym elementem dla naukowców jest kwestia funkcjonowania procesu redakcyjnego w czasopiśmie. Prędkość procesowania tekstu ma dla niektórych autorów nadrzędne znaczenie. Dlatego też warto zapoznać się z kolejnymi krokami od przygotowania treści, przez recenzję artykułu, aż po jego publikację.
Najlepsze czasopisma powinny jasno opisywać wymagania dotyczące procesu redakcji artykułu naukowego. Jeśli informacje te nie są dostępne na stronie internetowej wydawnictwa, wówczas warto zasięgnąć ich u pracowników wydawcy. Warto pilnować terminów, jeżeli masz potrzebę wykazania się dorobkiem naukowym, chociażby dla rozliczenia uzyskanego grantu, ukończenia danego etapu kariery naukowej czy planowania kolejnych badań.
Istnieje jeszcze jedna bardzo ważna sprawa, o której należy pamiętać na tym etapie. Chodzi o sprawdzenie, jaki jest odsetek odrzuceń artykułów – wysoki procent może przekładać się na większe problemy z publikacją, co zaś znacznie wydłuży proces akceptacji tekstu. Aby zmaksymalizować swoje szanse na szybkie przyjęcie artykułu do publikacji, warto sięgnąć po profesjonalne usługi korekty i redakcji.
4. Koszty publikacji
Na koniec pozostaje jeszcze jeden ważny element, a mianowicie koszty publikacji artykułu w wybranym czasopiśmie naukowym. W tym miejscu należy od razu przestrzec Czytelników przed tak zwanymi „drapieżnymi wydawnictwami” (predatory journals). Pod pozorem przyspieszonych publikacji i recenzji, firmy te narzucają zawyżone stawki. Obietnice te są zwykle bez pokrycia, gdyż nieznane jest ani data publikacji, ani też cel i zakres działalności danego wydawnictwa.
Warto uważać na tego typu działania, które dotyczą najczęściej periodyków Open Access. Dobrze jest porównać stawki za Article Processing Charges (APC), które są kosztami redakcji, jak również produkcji tekstów. Kluczowe może okazać się zaczerpnięcie wiedzy u bardziej doświadczonych autorów, którzy wskażą sprawdzone i godne zaufania wydawnictwa.
Gdzie znaleźć najlepsze wydawnictwo i czasopismo do publikacji tekstu?
Wybór optymalnego miejsca do publikacji treści naukowych to nie zakup nowej pary butów. Należy zatem poświęcić na to nieco więcej czasu i sił, porównując co najmniej kilka różnych periodyków na rynku. Z pomocą przychodzą w tym miejscu specjalistyczne wyszukiwarki czasopism, a mianowicie „journal finders”. Następujące narzędzia pozwalają na wybór jakościowego wydawnictwa:
- Edanz Journal Selector
- Elsevier Journal Finder
- EndNote Manuscript Matcher (Web of Science)
- Jane: Journal/Author Name Estimator (MEDLINE)
- JournalGuide
- Scimago Journal & Country Rank
- SJFinder
- Springer Journal Suggester
- Wiley Journal Finder
Mając na uwadze powyższe informacje, możesz znaleźć najlepsze czasopismo do publikacji tekstu, zgodne z tematyką Twojego artykułu. W kolejnym tekście sprawdzimy, jaki rodzaj periodyku najlepiej wybrać: z IF, bez IF, a może też OA?
Bibliografia
https://www.edanzediting.com/journal-selector
http://journalfinder.elsevier.com/
2 thoughts on “Jak wybrać wydawnictwo i czasopismo do publikacji artykułu?”
Comments are closed.