Programy do korekty tekstu – TOP 5 aplikacji w 2024 roku

Na całym świecie komputerowe programy do korekty tekstu cieszą się dość sporym zainteresowaniem. Rozwiązania te pozwalają na samodzielną korektę błędów językowych, ortograficznych czy gramatycznych. Poszczególne aplikacje oferują różnego rodzaju opcje i korzyści, choć nie są też pozbawione pewnych wad. Pora przyjrzeć im się z bliska i ustalić, czy warto mieć je na wyposażeniu w pracy akademickiej.

Czym są programy do korekty tekstu?

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, w tym również opartych na sztucznej inteligencji, do głosu coraz częściej dochodzą komputerowe programy do korekty tekstu. Są to często innowacyjne narzędzia, z których korzystać można do sprawdzania treści pod kątem obecności błędów. Najlepsze aplikacje do korekty są w stanie wyłapać nie tylko pomyłki ortograficzne, ale nawet gramatyczne czy stylistyczne.

Trzeba jednak zaznaczyć, że nie mamy na myśli klasycznych funkcji wbudowanych w oprogramowanie Microsoft Word czy Google Docs. Na rynku informatycznym istnieją o wiele bardziej zaawansowane narzędzia, ale czy należy im bezgranicznie ufać?

Sprawdźmy, jak wyglądają najlepsze programy do korekty tekstu – oto nasz subiektywny wybór TOP5:

1. Grammarly

Warto zacząć od stworzonego przez ukraińskich programistów programu Grammarly, który zyskał na popularności wśród nieanglojęzycznych autorów, którzy swoje teksty przygotowują w mowie Byrona. Grammarly to wtyczka do przeglądarek, oprogramowania MS Office, Google Docs, a także mobilna klawiatura dla urządzeń z systemem Android oraz iOS.

Zalety Grammarly? Darmowa wersja programu jest w stanie sprawdzić tekst anglojęzyczny pod kątem interpunkcji, ortografii i gramatyki. Zaznacza też tak zwane „lanie wody”. Wtyczka sugeruje najlepsze możliwe poprawki błędów, co może przydać autorom prac w języku angielskim.

Pomimo zaawansowanych algorytmów, wady Grammarly sprawiają, że apce daleko do ideału. Program sprawdza się przy pisaniu prostych tekstów, lecz gdy do gry wchodzi zaawansowane słownictwo akademickie, narzędzie może nie poradzić sobie ze wszystkimi problemami. Jeśli jednak planujemy jej używać, warto skorzystać z płatnej wersji premium (od 12 EUR miesięcznie), ale powinno się to robić z ostrożnością i umiarem.

2. LanguageTool

Drugim narzędziem, po jakie chętnie sięgają twórcy treści, jest oparty na technologii open-source LanguageTool. Aplikację do korekty można podpiąć pod przeglądarki internetowe, skrzynki mailowe, a także programy LibreOffice, OpenOffice, Apple Pages, Microsoft Word czy Google Docs.

Co potrafi LanguageTool? Przede wszystkim, bezpłatna wersja narzędzia służy do zaznaczania w tekście literówek, błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Opcje te działają również dla języka polskiego, choć wtyczka gorzej radzi sobie z zaawansowaną polską gramatyką.

Jeżeli chodzi o język angielski, LanguageTool działa podobnie do Grammarly. Trzeba jednak mieć na uwadze, że szczegółowa korekta oraz parafraza tekstu dostępna jest wyłącznie dla użytkowników premium po wniesieniu opłaty za subskrypcję (od 9,99 PLN miesięcznie).

3. iKorektor

Interesują Cię programy do korekty tekstu w języku polskim? W takim razie być może spodoba Ci się platforma iKorektor, która jest podstawowym narzędziem do autokorekty. Wystarczy wkleić tekst na stronie projektu, aby uzyskać jego poprawioną wersję.

iKorektor dostępny jest również w formie wtyczki do przeglądarki internetowej. Należy jednak pamiętać, że bezpłatna wersja oprogramowania zawiera reklamy oraz dzienny limit sprawdzania pisowni do 20 tysięcy znaków. 

Posiadacze płatnej aplikacji (39 PLN miesięcznie) mogą korzystać z zaawansowanej korekty AI, a także z sugestii poprawy stylu. Ogółem, ten korektor online radzi sobie całkiem nieźle z podstawowymi trudnościami języka polskiego. Szkoda tylko, że nie jest dostępny w innych wersjach językowych.

4. Wordtune

Chociaż Wordtune nie jest klasycznym narzędziem do korekty, może być ciekawym dodatkiem do Grammarly lub LanugageTool. Dlaczego? Ponieważ jego funkcje związane są z redagowaniem tekstów – parafrazowaniem, skracaniem lub rozbudowywaniem treści.

Z aplikacji Wordtune można korzystać w edytorach do pisania, a także za pośrednictwem przeglądarek internetowych. Obsługa wtyczki jest dziecinnie prosta: wystarczy zaznaczyć fragment tekstu, a program pokaże sugerowane alternatywy.

Poważnym ograniczeniem darmowej wersji narzędzia jest limit 10 parafraz na dzień. Wersja premium kosztuje 24,99 USD miesięcznie i pozwala znieść wszelkie ograniczenia.

5. Wordrake

Ostatni asystent dla autorów tekstów w języku angielskim to Wordrake. O ile topowe programy do korekty tekstu najczęściej szukają wyrażeń synonimicznych, tak ten program skupia się na oferowaniu zwięzłości i prostoty.

Aplikacja pozwala skrócić tekst wyjściowy, wyrzucając z niego zbędne wyrazy. Dzięki temu treść docelowa staje się bardziej zrozumiała dla anglojęzycznego czytelnika. Wordrake korzysta z 35 tysięcy algorytmów, żeby idealnie dopasować wypowiedź do potrzeb i oczekiwań użytkownika.

Zalety korektora można wypróbować za darmo, ale tylko przez 7 dni. Po upływie wersji demonstracyjnej, należy zakupić jeden z wybranych pakietów: tylko Microsoft Word (129 USD rocznie) lub Word+Outlook (199 USD rocznie).

6. Czy warto sięgnąć po programy do korekty tekstu?

Dostępne online programy do korekty tekstu mają szereg zalet, choć nie są pozbawione słabszych stron. Negatywne doświadczenia z tego typu aplikacjami sprawiają, że autorzy tekstów akademickich często decydują się sięgnąć po usługi profesjonalnej korekty i redakcji.

Niestety, nawet najbardziej zaawansowana technologia AI nie jest w stanie zagwarantować pełnego zrozumienia kontekstu. Automatyczne korektory internetowe i komputerowe nie posiadają też wyczucia językowego w zakresie stylistyki czy składni. Prawdziwie godną zaufania korektę jest w stanie zapewnić wyłącznie człowiek, który specjalizuje się w tej dziedzinie.

Oto kilka powodów, dla których autorzy prac akademickich powinni rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego korektora:

  • Automatyczne programy nie zawsze są w stanie zrozumieć kontekst danego tekstu, więc mogą popełniać błędy, jakie nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka.
  • Oprogramowanie nie posiada zdolności do trafnej oceny stylu i składni tekstu, więc może sugerować poprawki, jakie ostatecznie pogarszają jakość tekstu.
  • Profesjonalny korektor posiada wiedzę i doświadczenie, które pozwalają mu na dokładną i rzetelną korektę tekstów akademickich.

Podsumowując, o ile podstawowe funkcje korekty online radzą sobie z prostymi i nieskomplikowanymi wypowiedziami pisemnymi, tak nie można na nie liczyć w przypadku treści specjalistycznych i naukowych. Trzeba bowiem pamiętać, że publikacje akademickie pisane są w specyficznym stylu, czego algorytmy komputerowe nie są w stanie „udźwignąć”. Jedynym godnym polecenia rozwiązaniem w takim wypadku jest skorzystanie z fachowego wsparcia eksperta od korygowania i redagowania tekstów naukowych.

Bibliografia

https://www.grammarly.com/

https://languagetool.org/pl/

https://ikorektor.pl/

https://www.wordtune.com/https://www.wordrake.com/