Jak czytać artykuł naukowy, aby wyciągnąć z niego jak najwięcej?

reading_articles

Publikacje naukowe rządzą się często skomplikowanymi prawami, co powoduje, że ich lektura nie należy do najprzyjemniejszych. Złożoność formy, specyfika lingwistyki, niestandardowa składnia czy liczne pojęcia specjalistyczne to tylko wybrane elementy, z jakimi przychodzi się mierzyć odbiorcy treści naukowych. Warto wiedzieć, jak czytać artykuł naukowy, aby nie tylko go zrozumieć, ale też wyciągnąć jak najwięcej atutów.

Jak czytać artykuł naukowy?

Nie każdy artykuł naukowy jest napisany tak, że czytelnikowi chce się go czytać, prawda? Niezmiennie warto jednak pamiętać o tym, że odpowiednie podejście do tematu pozwoli na łatwiejsze przyswojenie zawartych w artykule treści.

Gdy sięgasz po artykuł naukowy celem lektury, warto zacząć od zapoznania się z abstraktem. To właśnie w tym krótkim streszczeniu publikacji znaleźć można wszystkie kluczowe założenia tekstu. Po przeczytaniu abstraktu będziesz mieć ogólne pojęcie na temat tego, czego spodziewać się po danej publikacji.

Jeżeli po lekturze streszczenia uznasz, że artykuł naukowy wpisuje się w obszar Twoich zainteresowań, warto przejść dalej. Pierwszy kontakt z treścią może odbyć się na zasadzie „przejrzenia” kluczowych fragmentów – tabel, rycin czy spisu treści.

Wiele zależy też od Twoich indywidualnych potrzeb. Sięgasz po artykuł naukowy, bo potrzebujesz cytatów w swojej pracy? Może chcesz po prostu poszerzyć wiedzę na jakiś temat, więc czytasz publikację dla przyjemności? Podejście to lektury treści akademickich może być bardzo różne w obu przypadkach. W ujęciu całościowym, zawsze chodzi jednak o to, by zrozumieć przekazywaną wiedzę w sposób jasny i klarowny.

Jak czytać artykuł naukowy? 10 zasad czytania treści akademickich

Maureen A. Carey, Kevin L. Steiner, oraz William A. Petri, Jr stworzyli niezwykle pasjonujący artykuł na temat czytania artykułów naukowych. Autorzy skupili się na wyznaczeniu i opisaniu 10 zasad, które wpływają na efektywne czytanie treści akademickich. Kierunek myślowy zawarty w tym tekście może przełożyć się na wyciągnięcie szerszej gamy atutów z lektury.

Według autorów, 10 zasad czytania artykułów naukowych to:

1.     Wybór celu czytelniczego. 

Autorzy ocenili 5 różnych intencji, z jakimi podejść można do lektury artykułu. Warto zapoznać się ze szczegółami w ich pracy. Dzięki nim można oszacować własne priorytety, a także wybrać najlepszy sposób czytania całości.

2.     Zrozumienie celu autora. 

Oprócz zrozumienia własnych intencji, warto też lepiej pojąć cele, jakie przyświecały autorowi tekstu. Pozwoli to na skuteczną ewaluację prezentowanych informacji.

3.     Zadanie sobie sześciu pytań. 

Następujące pytania pozwalają lepiej zrozumieć czytany artykuł naukowy:

  • Czego chce się dowiedzieć autor (motywacja)?
  • Co zrobił w tym kierunku (metoda badawcza)?
  • Dlaczego tak (kontekst w ramach dziedziny)?
  • Co przedstawiają wyniki (rysunki i tabele)?
  • Jak zinterpretowano wyniki (dyskusja)?
  • Co powinno się następnie zrobić (dalsze badania)?

4.     Lustracja rysunków i tabel. 

Dokładna analiza treści nietekstualnych, jakie autor zamieścił w swoim artykule pozwala wydobyć więcej informacji.

5.     Zrozumienie intencji formatowania.

Etap ten polega na samodzielnej interpretacji poszczególnych elementów artykułu naukowego. Dzięki analizie można pokusić się o własne wnioski płynące z tekstu.

6.     Podejście krytyczne. 

Publikacje naukowe nie są prawdami objawionymi, a więc dają przestrzeń do krytycyzmu. Nauka to niekończący się proces, zaś nawet najlepszy artykuł nie zamyka w pełni danej tematyki.

7.     Bycie miłym. 

Obok krytycznego spojrzenia, należy mieć na uwadze, że autor też jest człowiekiem. Autorzy często poświęcają wilczą część swojego życia na publikacje naukowe, stąd warto być wyrozumiałym.

8.     Gotowość do poświęceń. 

Czasami, żeby dobrze zrozumieć, co artykuł naukowy ma do przekazania, trzeba się nieco zaangażować. Sprawdzenie pojęcia w słowniku, zapoznanie się z dodatkowymi materiałami, a nawet kilkukrotna lektura artykułu mogą być czasochłonne, ale ich wartość jest niepodważalna.

9.     Dyskusja. 

Artykuł naukowy dobrze jest przedyskutować z innymi odbiorcami treści, którzy zainteresowani są podobną tematyką. Jest to forma nauki poprzez dzielenie się wiedzą, co ma same plusy w kontekście rozwoju naukowego.

10.  Oparcie się na tekście. 

Dobrze jest, gdy po lekturze artykułu zostanie coś więcej, niż tylko kolejna pozycja na liście czytelniczej. Warto korzystać ze zdobytej wiedzy, konfrontować artykuł naukowy z innymi publikacjami, jak również zintegrować go z własnymi badaniami.

Jak czytać artykuł naukowy? Nie ma się czego obawiać!

Artykuł naukowy to rzecz niebywała, zawiła, nierzadko skomplikowana, która charakteryzuje się specyficznymi cechami. Pisanie takich treści trwa często miesiącami, nierzadko również latami. Nie dość, że publikacje powstają w trudnym do zrozumienia języku, to jeszcze często trzeba płacić na dostęp do nich. W ten sposób stają się one jeszcze bardziej poza zasięgiem „zwykłego” czytelnika.

Nie masz się jednak czego obawiać, ponieważ nie taki diabeł straszny, jak go malują! Jeśli chcesz przeczytać artykuł naukowy i wyciągnąć z niego jak najwięcej, zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Wkrótce przekonasz się, że nie musisz być naukowcem z krwi i kości, by wynosić przydatną w życiu wiedzę z wysokiej jakości publikacji. Powodzenia!