Prężny rozwój nowych aplikacji i narzędzi opartych na sztucznej inteligencji sprawia, że użytkownicy mają coraz szerszy dostęp do ciekawych innowacji. Na rynku pojawiają się liczne programy oferujące wsparcie podczas tworzenia różnego rodzaju treści. W niniejszym artykule przyglądamy się tym aplikacje i narzędzia do pisania akademickiego, które pomagają tworzyć treści naukowe AI. Zgodnie z najnowszymi odkryciami Harvard Business School, narzędzia tego typu mogą skrócić czas pracy nad tekstem nawet o 25 procent!
Jak można pisać jakościowe treści naukowe AI?
Sfera badań naukowych to dynamiczna przestrzeń, która zmaga się obecnie z transformacyjnymi zmianami w kwestii piśmiennictwa. Zarówno studenci, jak i również naukowcy, coraz częściej sięgają po moc narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Nowoczesne programy AI pozwalają nie tylko skutecznie zarządzać bibliografią czy też uzyskać wsparcie w prowadzeniu badań. Wiele dużych modeli językowych (LLM) można wykorzystywać również do pisania tekstów akademickich.
Treści naukowe AI tworzyć można nie tylko za pomocą popularnego oprogramowania ChatGPT, które stało się synonimem współczesnej sztucznej inteligencji. Przyjrzyjmy się pięciu topowym rozwiązaniom, które są często pomijane przez użytkowników, a warto dać im szansę.
1. SciSpace
Narzędzie SciSpace powstało z myślą o naukowcach, którzy oczekują efektywnego przeprowadzania systematycznych przeglądów literatury. Oprogramowanie AI pomaga porównywać i kontrastować artykuły naukowe oraz wyodrębniać kluczowe informacje, tematy, wzorce i koncepcje z wielu tekstów naukowych. Użytkownik korzysta z jednego spójnego obszaru roboczego, uzyskując wyniki na przestrzeni paru minut. Wystarczy wpisać prompt (słowa kluczowe lub niszowe tematy), aby uzyskać przegląd literatury spośród ponad 285 milionów prac akademickich w bazie danych. Dzięki temu naukowcy mogą pisać swoje treści naukowe AI szybciej, oszczędzając cenny czas i zwiększając ogólną jakość swoich badań.
2. Microsoft Copilot
Idealne rozwiązanie dla wszystkich zwolenników oprogramowania biurowego MS Office. Aplikacja Microsoft Copilot to wirtualny asystent AI, którego mechanizm działania opiera się na generatywnej sztucznej inteligencji. Jest to chatbot podobny do programu ChatGPT, z tą różnicą, że oferuje więcej możliwości za darmo, podczas gdy pełna wersja oprogramowania OpenAI wymaga zakupienia subskrypcji.
Microsoft Copilot oparty jest na dużym modelu językowym GPT-4 i może być zintegrowany z systemem operacyjnym Windows 11. Dzięki uczeniu maszynowemu asystent rozpoznaje Twoje przyzwyczajenia, dostosowując się do indywidualnych oczekiwań użytkownika. Treści naukowe AI można pisać szybciej i łatwiej, podłączając Copilota pod programy Microsoft 365.
3. Elicit
Narzędzie Elicit przyspiesza pracę nad pisaniem tekstów, a to za sprawą swoich innowacyjnych umiejętności. Oprogramowanie pozwala na błyskawiczną analizę piśmiennictwa naukowego, a także automatyzację niektórych zadań. Mowa tu o podsumowywaniu artykułów, ekstrakcji danych, a także syntezowaniu znalezisk.
Przyspieszone pozyskiwanie informacji oraz tworzenie streszczeń obszernych tekstów pozwala na usprawnienie procesu piśmienniczego. Dzięki Elicit treści naukowe AI powstają znacznie szybciej i sprawniej, gdyż naukowcy mogą przyspieszyć procesy, które zwykle zajmują człowiekowi sporo czasu. Podstawowa wersja oprogramowania jest darmowa, zaś za rozbudowane opcje trzeba zapłacić od 10 do 49 dolarów miesięcznie.
4. Jasper
W kwestii dużych modeli językowych do pisania treści akademickich AI warto wspomnieć o oprogramowaniu Jasper. Znany dawniej pod nazwą Jarvis, ten bot pozwala uzyskać fachowe wsparcie podczas tworzenia tekstów naukowych. Praca z tym narzędziem pozwala zaoszczędzić do 5 godzin tygodniowo na prostych zadaniach na płaszczyźnie tekstowej.
Jasper sprawdza się w roli wielofunkcyjnego asystenta sztucznej inteligencji, który działa podobnie do Google Gemini lub ChatGPT. Przez siedem dni można korzystać z oprogramowania za darmo, natomiast pełen dostęp do narzędzia kosztuje od 39 do 59 dolarów za miesiąc.
5. WordTune
Na koniec narzędzie, które pozwala pisać bardziej trafne treści naukowe AI. WordTune tworzy unikalne parafrazy i sugestie zmiany tekstu, bazując na rozpoznawaniu ludzkich wzorców w stylistyce treści. Poprzez zamianę wyrazów, a nawet całych zdań, aplikacja ta pomaga w skutecznym przekazywaniu myśli autora.W trakcie sesji z programem WordTune oprogramowanie uczy się rozpoznawania znaczenia tekstu wejściowego. Jest to ciekawe rozwiązanie dla nieanglojęzycznych autorów treści naukowych, którzy poszukują podstawowego wsparcia w zakresie piśmiennictwa akademickiego. Czasami aplikacja może jednak błędnie interpretować myśli autora, podając przy tym niewłaściwe lub błędne sugestie – warto zatem weryfikować wszystkie dane.
Treści naukowe AI: jak wybrać najlepsze narzędzia AI?
Najlepszym narzędziem pracy badawczej jest mózg naukowca. Skuteczne treści naukowe AI powinny być jedynie dodatkowym wsparciem, a nie niezbędnym kluczem do sukcesu. Należy być świadomym zagrożeń, jakie związane są z błędami i halucynacjami dużych modeli językowych i sieci neuronowych. Każdy naukowiec powinien samodzielnie określić własne priorytety, równoważąc samodzielną pracę z sięganiem po pomoc sztucznej inteligencji.
Wybierając narzędzia AI do pisania treści naukowych, dobrze jest traktować ten rodzaj oprogramowania w roli asystenta. Sztuczna inteligencja nigdy nie powinna zastępować Cię całkowicie w pracy. Wówczas będziesz mógł zaoszczędzić czas spędzany na prostych zadaniach i poświęcić się bardziej skomplikowanym wyzwaniom, które wymagają wkładu oraz doświadczenia człowieka.
Bibliografia
https://aihero.pl/5-praktycznych-narzedzi-ai-do-tworzenia-wysokiej-jakosci-tresci
https://typeset.io/resources/ai-tools-for-research-paper-writing
https://academiainsider.com/ai-tools-for-research-papers-and-academic-research