W ostatnich latach popularność różnego rodzaju podcastów osiągnęła wręcz rekordowe rozmiary. Ciekawostki historyczne, wywiady, programy publicystyczne, nowości ze świata technologii, a nawet opowiadania mrożące krew w żyłach… Oferta jest naprawdę szeroka. Nic dziwnego, że dotyczy ona również podcastów dla osób zainteresowanych światem nauki. Dziś zestawiamy najbardziej inspirujące podcasty naukowe – 10 najlepszych polskich i zagranicznych programów.
Najbardziej inspirujące podcasty naukowe – po polsku i angielsku
Wybór najlepszych podcastów dla entuzjastów nauki nie jest łatwym zadaniem. W Internecie znaleźć można bowiem setki fantastycznych kanałów, które oferują wiedzę na różne tematy. Aby wybrać najbardziej inspirujące podcasty naukowe, warto zapoznać się z dostępnością programów na następujących platformach:
Sprawdziliśmy dostępne podcasty o nauce, które znaleźć można na powyższych witrynach, a także aktualne rankingi polecanych stremingów. Efektem naszej pracy jest poniższa lista 10 najbardziej inspirujących podcastów naukowych z ich krótkim omówieniem.
1. Radio Naukowe (PL)
Podcast Radio Naukowe należy do najpopularniejszych w Polsce. Prowadząca – Karolina Głowacka – zaprasza do studia specjalistów z różnych dziedzin naukowych. Znajdziesz tutaj rozmowy na tematy biologiczne, medyczne i chemiczne, fizyczne i astronomiczne, historyczno-filozoficzne, technologiczne i nie tylko.
Nowe odcinki ukazują się raz w tygodniu, zaś podcastu słuchać można na oficjalnej stronie projektu oraz w serwisach streamingowych. Słuchacze mogą też dołączyć do społeczności Radia Naukowe, żeby wcześniej dowiadywać się o planowych wywiadach z możliwością zadania własnego pytania ekspertowi.
2. Ologies (EN)
Cotygodniowy program Ologies, prowadzony przez Alie Ward, z powodzeniem przyciąga zainteresowanych słuchaczy już od 2017 roku. To nie tylko jeden z trzech topowych podcastów w Apple Podcast, ale również często cytowane przez naukowców źródło wiedzy.
Jak sama nazwa wskazuje, podcast nawiązuje to różnych ologii, a więc działów nauki (zarówno istniejących, jak i jeszcze nieopatentowanych). Od antropologii, przez ekologię, aż po bardzo wąskie dziedziny zoologii czy psychologii. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
3. Nauka To Lubię (PL)
Kolejna propozycja inspirującego podcastu naukowego to program dra Tomasza Rożka pod tytułem Nauka To Lubię. Będąc wieloletnim popularyzatorem nauki, a z wykształcenia fizykiem, prowadzący porusza na swoim kanale mnóstwo ciekawych tematów. Od najnowszych zjawisk (energetyka atomowa, sztuczna inteligencja), po tematykę psychologiczną, medyczną czy astrofizyczną.
Warto dodać, że dr Rożek prowadzi też własną fundację, której celem jest dalsza popularyzacja wiedzy poprzez działalność oświatową i edukacyjną. Co ciekawe, niedawno powstał również podcast Nauka To Lubię Junior, która skierowana jest do najmłodszych entuzjastów wiedzy.
4. Science Vs (EN)
Nauka może być naprawdę fascynująca, a związane z nią tematy jeszcze bardziej przystępne, gdy są wytłumaczone w ciekawy sposób. Dzięki anglojęzycznemu podcastowi Science Vs można poznać świat nauki z zupełnie nowej strony. Cotygodniowe odcinki poruszają wiele różnorodnych tematów ze świata biologii, chemii, medycyny i wielu innych dziedzin.
Ten program jest świetnym wyborem dla wszystkich osób, które chcą odkrywać naukowe tajemnice z różnych kierunków. Niektóre odcinki obalają popularne mity, inne odkrywają najnowsze fakty ze świata nauki. Materiały prezentowane w podcaście stanowią też podstawę recenzowanych artykułów akademickich, co świadczy o ich wysokiej jakości.
5. Podcast o Mózgu (PL)
Nazwa tego programu internetowego mówi sama za siebie. Podcast O Mózgu to nie lada gratka dla osób zainteresowanych neuronauką, która przeżywa rozkwit w ostatnich dekadach. O najnowszych odkryciach i dokonaniach w tej dziedzinie z wielką pasją opowiada Urszula Dąbrowska.
Prowadząca odkrywa arkana nauki o mózgu nie tylko w formie wirtualnej, ale również książkowej. Jest autorką takich pozycji, jak „Życie towarzyskie mózgu” czy „SPA dla umysłu”. Zdecydowanie warto zapoznać się z przygotowanymi przez autorkę treściami.
6. Huberman Lab (EN)
Pozostajemy jeszcze na chwilę przy tematyce neuronauki, ponieważ ta dziedzina wiedzy leży w kręgu zainteresowań dr Andrew Hubermana. Ten wykładowca Stanforda od 2021 roku z powodzeniem realizuje podcast Huberman Lab, poświęcony wiedzy na temat mózgu.
Kognitywistyka, emocje, hormony, choroby psychiczne, higiena snu, nałogi, fitness – to tylko niektóre z tematów poruszanych przez prowadzącego i jego gości. Dr Huberman organizuje również wystąpienia i spotkania na całym świecie, które przyciągają sporą liczbę zainteresowanych uczestników.
7. Praktycznie o Stomatologii (PL)
Jeżeli interesują Cię najbardziej inspirujące podcasty medyczne, koniecznie sprawdź program Praktycznie o Stomatologii. Został on przygotowany przez firmę Dental Day, która zajmuje się organizacją szkoleń stomatologicznych w Polsce. W ciągu 10 lat działalności wyszkoliła ponad 11 tysięcy specjalistów.
Podcast porusza szeroki zakres tematów związanych z higieną jamy ustnej, zabiegami stomatologicznymi i dentystycznymi, a także pracą stomatologów. Jest to idealny wybór dla wszystkich lekarzy, ale również osób zainteresowanych tematyką stomatologii w naszym kraju. Nowe odcinki ukazują się nieregularnie, średnio raz w miesiącu.
8. RadioLab (EN)
Jeden z najdłużej działających podcastów naukowych funkcjonuje od roku 2002. RadioLab to wielokrotnie nagradzany program prowadzony przez dziennikarzy naukowych. Poleca się go głównie tym, którzy zainteresowani są różnymi dziedzinami akademickimi.
Podcast od wielu lat cieszy się sporym zainteresowaniem słuchaczy. Omawiane tematy zgłębiane są bardzo dokładnie i skrupulatnie, ale też w łatwy do przetrawienia sposób. Dzięki temu każdy może odkryć tutaj sporo interesujących wiadomości dla siebie.
9. Bunkier Nauki (PL)
Warto też wyróżnić podcast naukowy tworzony na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który nazywa się Bunkier Nauki. Jest to stosunkowo młody program, który rozpoczął nadawanie w czerwcu 2022 roku. Poszczególne odcinki opierają się na rozmowach ze specjalistami, podczas których poruszane są różne tematy popularnonaukowe.
Nowe odcinki podcastu ukazują się co dwa tygodnie, w każdą środę o godzinie 17:00. Zaproszeni goście poruszają tematy związane z inżynierią, zoologią, chemią, fizyką, matematyką, a także psychologią. Szeroki wachlarz zainteresowań dla każdego miłośnika nauki.
10. Feel Better, Live More (EN)
Najbardziej inspirujące podcasty naukowe zamykamy programem prowadzonym w języku angielskim. Mowa o Feel Better, Live More, gdzie poruszane są tematy związane ze zdrowiem. Dotyczą one odżywiania, snu, ruchu, a także odpoczynku dla lepszego samopoczucia.
Podcast prowadzi dr Rangan Chatterjee, który zaprasza do swojego studia wybitnych przedstawicieli świata akademickiego, choć nie tylko. Bogaty wachlarz tematyczny przyniósł podcastowi już ponad 400 odcinków. Te podzielone są na ponad dwugodzinne rozmowy oraz krótkie kilkunastominutowe treści o nazwie „Bitesize”.
Podsumowanie
Poznawaj fascynujący świat nauki poprzez słuchanie podcastów! Dzięki nim będziesz w stanie eksplorować wiele zagadnień z różnych działów naukowych. Inspirujące wywiady, wciągające historie, nieznane fakty – każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Zapoznaj się z naszymi propozycjami i odkrywaj podcasty naukowe, które odmienią Twoje życie na lepsze!
Bibliografia:
https://www.newscientist.com/article/2388409-the-10-best-science-and-technology-podcasts-right-now/